⭐ Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για δωρεάν συμμετοχή στο Empowering Equity Academy 2024 της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων (ΕΙΒ) και του European Investment Fund (EIF)

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης καλεί τις μεταπτυχιακές φοιτήτριες, τις υποψήφιες διδακτόρισσες, καθώς και τις ενδιαφερόμενες μεταδιδακτόρισσες του που ασχολούνται τώρα ή/και έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν στα παρακάτω αντικείμενα:

• Biomedical Engineering
  • Computer Science
  • Communication Science
  • Artificial Intelligence
  • Environmental Sciences, Policy, and Management
  • Earth Sciences
  • Environmental Engineering (and related)

και ενδιαφέρονται για τους ακόλουθους τομείς

• Green technology and engineering
  • Environmental science and research
  • Sustainability consulting
  • Sustainable finance
  • ESG risk management
  • Sustainable regulation
  • Sustainable agriculture and food systems
  • Education and communication

να υποβάλουν αίτηση για δωρεάν συμμετοχή στο Empowering Equity Academy που διοργανώνουν η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (European Investment Bank) και το European Investment Fund, με στόχο να βελτιώσουν το ευρωπαϊκό επενδυτικό τοπίο και να προσφέρουν πραγματικές, απτές ευκαιρίες στις γυναίκες στους τομείς STEM και βιωσιμότητας.

Το Empowering Equity Academy περιλαμβάνει δύο φάσεις:

Οι διοργανωτές καλύπτουν τα έξοδα διαμονής και διατροφής.  Τα έξοδα μετακίνησης θα καλυφθούν εν μέρει από τους διοργανωτές και εν μέρει από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Περισσότερες πληροφορίες στις ιστοσελίδες:

ΥΠΟΒΟΛΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ

Οι υποψήφιες καλούνται να υποβάλλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά από 12/07/2024 έως και τις 17/07/2024 στην παρακάτω διεύθυνση:

Η είσοδος στην πλατφόρμα γίνεται με τη χρήση των ιδρυματικών κωδικών των φοιτητριών. Οι μεταδιδακτόρισσες ενημερώνουν προηγουμένως για την πρόθεσή τους να υποβάλλουν αίτηση, στέλνοντας μήνυμα από το ιδρυματικό τους email στο maria.anastasaki@uoc.gr,  ώστε να εγκριθεί η πρόσβασή τους στην πλατφόρμα.

Στην πλατφόρμα υποβάλλονται υποχρεωτικά τα παρακάτω έγγραφα:

1. αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στην αγγλική γλώσσα που θα
     περιλαμβάνει:
    1. Πληροφορίες για τις προπτυχιακές σπουδές της υποψήφιας
    2. Πληροφορίες για τις τρέχουσες μεταπτυχιακές σπουδές της υποψήφιας (Τίτλος Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, μαθήματα στα οποία έχει εξεταστεί επιτυχώς και βαθμοί, τίτλος και σύντομη περίληψη Μεταπτυχιακής Εργασίας και της φάσης στην οποία βρίσκεται). Εάν η υποψήφια έκανε ή πρόκειται να κάνει πρακτική άσκηση, να αναφέρει τον οργανισμό / επιχείρηση)
    3. Πληροφορίες για μεταπτυχιακές σπουδές που έχει ήδη ολοκληρώσει η υποψήφια, πριν την εγγραφή της στο τρέχον Πρόγραμμα Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης (εάν η υποψήφια έκανε πρακτική άσκηση, να αναφέρει τον οργανισμό / επιχείρηση).
    4. Τυχόν δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές, οι οποίες είναι σχετικές με το αντικείμενο του Empowering Equity Academy.
    5. Τυχόν δημοσιεύσεις σε πρακτικά συνεδρίων, οι οποίες είναι σχετικές με το αντικείμενο του Empowering Equity Academy.
    6. Τυχόν προφορικές εισηγήσεις σε συνέδρια, οι οποίες είναι σχετικές με το αντικείμενο του Empowering Equity Academy.
    7. Οτιδήποτε άλλο θεωρεί η υποψήφια ότι αξίζει να θέσει υπόψη της επιτροπής αξιολόγησης.
  2. Motivation letter  έως 150 λέξεις, στην αγγλική γλώσσα.
  3. Δίπλωμα που να πιστοποιεί το επίπεδο γνώσης της Αγγλικής γλώσσας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι υποψηφιότητες θα αξιολογηθούν από τριμελή Επιτροπή Αξιολόγησης Αιτήσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης, η οποία  θα συντάξει λίστα κατάταξης των υποψηφίων. Εάν χρειαστεί, η Επιτροπή μπορεί να καλέσει τις υποψήφιες σε συνέντευξη.

Πληροφορίες σχετικές τη διαδικασία: evie.spanaki@uoc.gr, τηλ: 2810-39-3289.