Πρόγραμμα υποτροφιών France Excellence Europa

Ενημέρωση από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος:

Στο πλαίσιο της γαλλικής προεδρίας στην Ε.Ε (1η Ιανουαρίου – 30 Ιουνίου 2022), το Υπουργείο Ευρώπης και Εξωτερικών Υποθέσεων της Γαλλίας ανέπτυξε το πρόγραμμα υποτροφιών « France Excellence Europa » επιτρέποντας σε φοιτητές-φοιτήτριες 26 χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης να λάβουν υποτροφία για σπουδές σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε γαλλικό Ίδρυμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

► Κριτήρια επιλεξιμότητας

– Να είναι υπήκοος ενός από τα ακόλουθα 26 κράτη-μέλη της ΕΕ: Γερμανία, Αυστρία,

Βέλγιο, Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρος, Δανία, Εσθονία, Φινλανδία, Γερμανία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Κάτω Χώρες, Πολωνία, Πορτογαλία, Τσεχική Δημοκρατία, Ισπανία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία και Σουηδία.

– Οι φοιτητές-φοιτήτριες γαλλικής υπηκοότητας, συμπεριλαμβανομένων των διπλών υπηκοοτήτων, δεν είναι επιλέξιμοι για το πρόγραμμα.

– Να είναι ηλικίας18-25 ετών κατά την έναρξη της κινητικότητας στη Γαλλία

– Να έχουν γίνει αποδεκτοί σε γαλλικό Ίδρυμα Tριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο Master 1 ή Master 2 για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23,

– Να μην επωφελούνται της υποτροφίας Erasmus+, AUF ή άλλης υποτροφίας του γαλλικού υπουργείου.

►Τομείς σπουδών

– Πολιτισμός και κληρονομιά

– Εκπαίδευση, Παιδαγωγικά

– Γαλλική γλώσσα και πολιτισμός, ξένες γλώσσες, πολιτισμοί και ευρωπαϊκές σπουδές

– Κοινωνικές επιστήμες

– Υγεία

– Περιβαλλοντικές επιστήμες

– Ψηφιακές τεχνολογίες

► Διάρκεια της υποτροφίας

Η υποτροφία χορηγείται για :

– Μέγιστη διάρκεια 12 μηνών κατά την εγγραφή στο M2 ή

– 24 μήνες για εγγραφή στο M1

► Οφέλη από την υποτροφία France Excellence Europa

– Καταβολή εξαμηνιαίου επιδόματος ύψους 6.850 ευρώ,

– Καταβολή επιδόματος εγκατάστασης ύψους 1.700 ευρώ,

– Απαλλαγή από τα τέλη εγγραφής για το εθνικό δίπλωμα σε πανεπιστήμια και δημόσια Ιδρύματα υπό την εποπτεία του Υπουργείου Ανώτατης Εκπαίδευσης,

– Προτεραιότητα στην εξεύρεση στέγης στις πανεπιστημιακές εστίες του CROUS (το ενοίκιο καταβάλλεται από τον κάτοχο της υποτροφίας).

– Ένταξη σε σύστημα συμπληρωματικής ασφάλισης υγείας

– Απαλλαγή από το CVEC – Contribution de Vie Etudiante et de Campus 1

– Προνομιακές τιμές για πολιτιστικές δραστηριότητες που διοργανώνονται από το Campus France.

Η υποτροφία “France Excellence Europa” δεν καλύπτει τα έξοδα κατάρτισης ή τα διεθνή ή εθνικά έξοδα μεταφοράς.

►Υποβολή της αίτησης

Οι υποψήφιοι πρέπει να αποστείλουν τους φακέλους υποψηφιότητάς τους ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης των φακέλων στο Campus France : 15 Μαρτίου 2022

Περισσότεραεδώ.